Co robić, gdy jesteś adresatem mowy nienawiści?

Gdzie szukać pomocy

Co robić, gdy jesteś adresatem mowy nienawiści?

Kluczowa w zwalczaniu mowy nienawiści jest odpowiednio wczesna interwencja, reagowanie na jej przejawy – danie wyraźnego sygnału, że nie zgadzamy się na tego typu wypowiedzi.

W sytuacji, gdy stajemy się adresatami wypowiedzi wyszydzających, poniżających czy raniących powinniśmy porozmawiać z kimś zaufanym, z bliską osobą, nie pozostawać samemu w obliczu mowy nienawiści.

Gdy jesteś adresatem mowy nienawiści skorzystaj z profesjonalnej pomocy terapii psychologicznej bądź innej formy specjalistycznego wsparcia, które pomogą Ci wrócić do równowagi psychicznej. Młodzież może również korzystać z ogólnopolskiego, bezpłatnego i anonimowego telefonu zaufania.

W sytuacji pokrzywdzenia mową nienawiści lub bycia świadkiem nienawistnych wypowiedzi, warto również skorzystać ze wsparcia instytucjonalnego z wykorzystaniem instytucji pomocowych funkcjonujących m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i zgłosić się m.in. do Rzecznika Praw Studenta, Rzeczniczki akademickiej, Centrum Pomocy Psychologicznej, Wydziałowych Pełnomocników ds. równości, a także do Kliniki Prawa UW.

W przypadku mowy nienawiści możemy mieć do czynienia również z popełnieniem przestępstwa, w tym m.in. z art. 119 kk mówiącego o dyskryminacji z powodu przynależności etnicznej, narodowej, rasowej politycznej, z art. 256 kk, który penalizuje przestępstwo nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, czy art. 257 kk penalizującego publiczne znieważanie. W takiej sytuacji można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Warto również przyczyniać się do zwalczania mowy nienawiści i współtworzyć przestrzeń otwartą dla wszystkich, budować poczucie wspólnoty pomiędzy członkami mniejszości a społeczeństwem większościowym, angażować się w akcje i działania antydyskryminacyjne.