Czym jest hejt i mowa nienawiści?

Definicja mowy nienawiściDefinicja hejtu

Mowa nienawiści (hate speech)

Według Rekomendacji R (97) 20 Komitetu Ministrów Rady Europy nt. mowy nienawiści: „Mowa nienawiści obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m.in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec mniejszości, imigrantów i ludzi o imigranckim pochodzeniu”.

Mowa nienawiści cechuje się brakiem tolerancji wobec odmienności, propagowaniem stereotypów, poniżającym traktowaniem innych mającym często podłoże rasistowskie czy ksenofobiczne. Dlatego też mowa nienawiści może być (i często w praktyce rzeczywiście jest) pierwszym etapem przestępczego działania (eskalacji nienawiści w postaci aktów przemocy, nawoływania do popełnienia przestępstwa itp.). Przybiera ona rozmaite formy, zarówno poprzez publiczne nawoływanie do nienawiści bądź przemocy skierowanej przeciwko osobom ze względu na posiadaną przez nie cechę (taką jak: płeć, rasę, narodowość, orientacja seksualna, niepełnosprawność itp.), publiczne rozpowszechnianie informacji, tekstów, obraźliwych bądź upokarzających obrazów/materiałów na temat danej osoby itp.

Mowa nienawiści nie powinna być mylona z fałszywie pojmowaną wolnością słowa i prawem do wyrażania własnych opinii. Warto pamiętać, iż mowa nienawiści jest pojęciem, które podsyca nienawiść, propaguje negatywne emocje w stosunku do danej osoby/grupy osób, bazuje na stereotypach, dyskryminującym i upokarzającym traktowaniu innych, nie jest zaś obiektywną opinią.

Hejt

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i cyberprzestrzeni zauważyć można, iż coraz częściej mamy do czynienia z osobami posługującymi się mową nienawiści w internecie. Hejt to jedna z form cyberprzemocy polegająca na obrażaniu, ośmieszaniu czy poniżaniu innych w sieci. Osoby stosujące hejt w internecie korzystając z pozornej anonimowości pozwalają sobie na nienawistną retorykę i przyczyniają się do zwiększenia negatywnych postaw oraz zakorzeniania stereotypów w stosunku do pewnych osób/grup społecznych.