O kampanii

Więcej

„UWażajmy na słowa” - kampania na rzecz wspierania dialogu i przeciwdziałania mowie nienawiści

Celem kampanii społecznej „UWażajmy na słowa” jest podkreślenie, że na UW nie ma miejsca na hejt i mowę nienawiści, a każda osoba, która ich doświadczyła lub była ich świadkiem znajdzie wsparcie na uczelni. Kampania jest jednym z działań podejmowanych przez uniwersytet na rzecz równego traktowania i promocji wartości akademickich takich jak wzajemny szacunek i etyka słowa.

Hejt i mowa nienawiści nie są zawieszone w próżni. Najczęściej są efektem stereotypowego postrzegania rzeczywistości, uprzedzeń, frustracji, niekompetencji komunikacyjnej oraz dysfunkcyjnego sposobu radzenia sobie z emocjami. Uniwersytet to nasza wspólna przestrzeń i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dobry dialog i bezpieczną komunikację. Dążymy do tego, aby każdy członek naszej społeczności był traktowany z szacunkiem, niezależnie od tego, kim jest, bez względu na narodowość, płeć, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną.

Uniwersytet prowadzi aktywne działania na rzecz wspierania dialogu oraz równego traktowania. W 2024 r. weszło w życie nowe zarządzenie, które w sposób kompleksowy reguluje kwestie dotyczące przeciwdziałania zachowaniom, które są nieakceptowalne na UW m.in. dyskryminacja, molestowanie seksualne, nierówne traktowanie, mobbing i inne zachowania niepożądane.

Na Uniwersytecie Warszawskim funkcjonują instytucje, których zadaniem jest działanie na rzecz budowania na uczelni bezpiecznego środowiska opartego na bezpiecznej komunikacji i wzajemnym szacunku. Są to Rzecznik akademicki, Koordynatorki ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym, wydziałowi pełnomocnicy i pełnomocniczki ds. równości, Rzecznik Praw Studenta. Na uczelni istnieją też dwie Komisje rektorskie: ds. nierównego traktowania i dyskryminacji oraz ds. mobbingu i innych zachowań niepożądanych. W 2024 r. w Centrum Pomocy Psychologicznej uruchomiony został także telefon zaufania oferujący bezpłatne wsparcie dla studentów, doktorantów i pracowników UW.

Jednym z elementów podejmowanych przez UW na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści jest kampania „UWażajmy na słowa”, skierowana do całej społecznością akademickiej. Jej celem jest pokazanie przyczyn i konsekwencji mowy nienawiści – bólu, cierpienia i psychicznej degradacji osoby doświadczającej mowy nienawiści. Poprzez uświadomienie, że mowa nienawiści wpływa na zdrowie psychiczne i może dotknąć każdego, chcemy zwrócić uwagę na etykę słowa, pokazać znaczenie konstruktywnej komunikacji w debacie akademickiej oraz zachęcić do przeciwdziałania naruszeniom, wskazując odpowiednie instytucje wsparcia i ścieżki reagowania.

Kampania obejmuje serię plakatów oraz działania na profilach uniwersytetu w mediach społecznościowych. Materiały pojawią się także na stronach internetowych i fanpage`ach jednostek. Elementem kampanii jest również film promocyjny z udziałem bohaterów – osób reprezentujących różne środowiska, potencjalnie narażone na hejt i mowę nienawiści, a także cykl materiałów wideo z udziałem ekspertów UW nt. skutecznego przeciwdziałania mowie nienawiści. Kampanii dedykowany jest landing page www.uwazajmynaslowa.uw.edu.pl zawierający kompleksowe informacje dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści na UW.

Koordynatorem projektu jest Zespół Rzeczniczki akademickiej ds. studenckich i pracowniczych. Opiekę merytoryczną nad kampanią pełni dr Anna Cybulko. Partnerami projektu są: Centrum Pomocy Psychologicznej, Zespół równościowy – Główna specjalistka ds. równouprawnienia oraz Główna specjalistka ds. badań i edukacji równościowej, Biuro Prasowe, Rzecznik Praw studenta.

Kampania „UWażajmy na słowa” wpisuje się w zalecenia strategii HR Excellence in Research, zakładającej realizację działań w obszarze równego traktowania oraz zwiększenia wiedzy i świadomości w dziedzinie antydyskryminacji.